На 20 декември 2012 година на заседание на Столичен общински съвет беше приета с единодушие Стратегия за развитие на културата в София 2013 – 2023: СОФИЯ – ТВОРЧЕСКА СТОЛИЦА и План за действие във връзка с изпълнение на Стратегия за развитие на културата в София през 2013 година.
Стратегията е разработена от експертен екип под ръководството на Асоциация за развитие на София, в състав: Асен Асенов, Биляна Томова, Деница Лозанова, Диана Андреева, Момчил Георгиев, Нели Стоева, Светлана Ломева, Севдалина Войнова, Юрий Вълковски и Яна Генова.
Създаването на документа премина през три етапа. На база на направени анализи и дългогодишен опит, експертната група рамкира проекто-вариант на структурата и обхвата на бъдещата стратегия, който беше комуникиран и предложен за широко обсъждане от страна на културния сектор. В рамките на един месец бяха получени над 20 предложения от представители на водещи културни организации.
В рамките на три месеца експертната група разработи подробен документ по коментираната и утвърдена структура, като финализирания документ беше подложен на обществено консултиране. Бяха организирани 33 обществени дискусии във всеки един от районите на София и с творческите среди.
На база на получената обратна връзка, експертната работна група финализира документа и разработи план за реално прилагане на стратегията през 2013 година.
Стратегията си поставя няколко основни цели:
- да утвърди София като древен, модерен и космополитен град;
- да гарантира повишаване на участието на гражданите в културните дейности и на потреблението на културни продукти и услуги;
- да позиционира София в европейския и световен културен календар като привлекателна културна дестинация;
- да съдейства за подобряване качеството на живот на жителите и гостите на София.
Стратегията включва пет основни тематични приоритета:
- Достъп до култура
- Култура и човешки капитал
- Културно наследство на променящия се град
- София - град на творческата икономика
- Равнопоставено участие в глобалните културни процеси
Във всеки приоритет подробно е разработено действието на три основни хоризонтални политики:
- развитие на инфраструктурата във всичките й аспекти: като материална база, информационни дейности, финансови инструменти и човешки ресурси;
- прилагане на иновации и проактивно отваряне в културните процеси;
- фокусиране върху образованието и способността за активно развитие и участие.