Acknowledgements - First Application


SDA would like to thank the following organizations and individuals for their contribution to the preparation of the candidacy of Sofia and the South-West Region for European Capital of Culture


Organizations that participated in workshops for ideas

Funkt Studio, ACT Association, Sofia Writers Association, Bulgarian National Radio, Bulgarian National Television, Bulgarian festivals Association, Culture Bureau, Dechko Uzunov Museum Gallery, Rubber Gallery, Veska Emanuilova Gallery, Grupa Grad, Iskar Culture House, Krasno Selo Culture House, Nadezhda Culture House, Sredets Culture House, Experimental Theatre Studio IGRA, Lost Bulgaria, Institute for Contemporary Art, Sofia Soloists Chamber Ensemble, Cantus Firmus, Dimov Quartet, Small City Theatre “Zad Kanala”, Cultural Centre of Sofia University, Sofia Sinfonieta Orchestra, Municipal Cultural Institute – Historical Museum of Sofia, Tourist Service Municipal Enterprise, Organization for Contemporary Alternative Art and Culture 36 Monkeys, Poststudio, Agitprop Production Company, Compote Collective, “Ime” Association, Radar Association, Diverse and Equal Association, Transformatori Association, Sofia Art Gallery, Sofia Philharmonic Orchestra, Sofia Brass Orchestra, Sofia Museum of History, Sofia Chamber Choir “Vassil Arnaudov”, Sofia Tech Park, Sofia Film Fest, Sofia Puppet Theatre, Sofia Library, Union of Bulgarian Filmmakers, Time Art, Vazrazhdane Theatre, Sirius Theatre, Sofia Theatre, New Culture Foundation, Credo Bonum Foundation, Easyart Foundation, Next Page Foundation, Amateras Foundation, Elizabeth Kostova Foundation, Interethnic Initiative for Human rights Foundation, Iliev Dance Art Foundation, Foundation for Urban Projects and Research, Urban Art Foundation, CERMES: Centre for European Refugees, Migration and Ethnic Studies, The Red House Centre for Culture and Debate, Centre for Educational Initiatives, Derida Dance Center, “On!Fest”, Sofia Free Tour.

 

Political support 

Albena Atanasova, Anna Slavova, Borislav Borislavov,Victor Yanev, Vladimir Kisyov, Doncho Barbalov, Elen Gerdzhikov, Zhelyo Boychev, Ivelina Dzhartova, Ilinka Nikiforova, Iliyana Guginska, Irina Yordanova - Koleva, Irina Savina, Kapka Georgieva, Kosta Ivanov, Lyubomir Datsov, Lyubomir Hristov, Malina Edreva, Maria Boyadzhiyska, Maria Dimitrova, Mita Georgieva, Mihail Vladov, Nikolay Belalov, Nikolay Stoynev, Nina Chaneva, Petar Moskov, Arch. Petar Dikov, Ralitsa Stoyanova, Robert Yanakiev, Teodora Delisivkova, Dr. Todor Chobanov, Hristo Angelichin, Chavdar Nenov, Yulia Nenkova.

 

Administration of Sofia Municipality

Bisera Licheva and team; Galia Bezhanska and team; Dimitar Petleshkov and team; Emilia Zheleva ant team; Irena Dimitrova and team; Krassimir Dimitrov and team; Maria Bozhkova and team; Maria Mincheva and team; Mariana Simeonova, Antoaneta Makedonska and team; Ralitsa Madzharova and team; Todor Todorov and team.

 

Volunteers

Adlen Vasvieva, Alexandra Kuteva, Alexandra Goranova, Alexander Bozhkov, Alexander Dolapchiev, Aliya Buazra, Anastasia Zhivaeva, Anna Plyushteva, Anntonia Humova, Bilyana Assenova, Boryana Tosheva, Valeria Radeva, Vassilena Momchilova, Veronik Bostandzhiyan, Veronika Karanesheva, Georgi Tanev, Gera Ilieva, Gergana Aranudova, Denitsa Chaneva, Detelina Tyurdieva, Diana Nedeva, Dimitar Munin, Eva Hristovova, Evgenia Palikova, Elena Drenska, Elisaveta Georgieva, Ivaylo Alexandrov, Ivelina Petkova, Izabela Markova, Iliyan Kukutsov, Inna Lyubomirova, Yoana Dimitrova, Yoana Koleva, Yoanna Mikova, Yovka Yaneva, Irina Toleva, Kamelia Stratieva, Kalina Angelova, Katerina Zaharieva, Kiril Daskalov, Kristina Andreeva, Lora Staneva, Margarita Petkova, Maria Bozhkova, Maria Yordanova, Maria Minkova, Maria Slavcheva, Marta Velichkova, Maya Alexandrova, Miglena Goranova, Milena Hruleva, Mihaela Vladimirova, Monica Evstatieva, Monica Nikolova, Natalia Galabova, Nelly Bachvarova, Paola Petkova, Petar Ilchev, Petar Rizov, Petya Ivanova, Petya Stankova, Plamena Petkova, Polina Georgieva, Polina Kirova, Rilka Manolova, Ruslan Leontiev, Silvia Zareva, Silvia Terziyska, Siyana Petrova, Stanislava Georgieva, Stamen Kanev, Stella Mihaylova, Temenuzhka Zaharieva, trayana Krastanova, Hristo Raynov, Tsvetina Vesselinova, Yavor Dudin, Yana Todorova, Yanitsa Marinova.

 

International expert group

Prof. Alexander Kyosev, Denitsa Lozanova, Prof. Plamen Dzhurov, Svetlana Lomeva, Sevdalina Voynova, Trevor Davies, Yuriy Valkovski.

 

Regional expert group

Anelia Rabakova, Veska Milanova, Dima Ukalska, Elena Arnaudova, Prof. Kiril Gogov, Slavcho Chanev, Snezhinka Viktorova, hristina Shopova.

 

Sofia Development Association Coordination Team

Albena Nacheva, Alexander Politov, Bilyana Baleva, Galina Tsvetkova, Dimitar Lilkov, Zoi Borissova, Nia Avramova, Snezhina Gabova.